2. Proč je důležité dělat marketing ve svém podnikání?

Marketing

Svým klientům se snažím vysvětlit, že marketing není sprosté slovo, ale že je nedílnou součástí jejich obchodu.

Můžete sice dělat obchod bez marketingu, ale jak to bude vypadat, když přijdete za svým potencionálním klientem a nebudete mít vizitku a svému zákazníkovi nepředáte hezkou prezentaci své firmy? Nebo si myslíte, že si klient zapamatuje vše, co mu řeknete na schůzce a bude si pamatovat do konce života, jaké nabízíte služby nebo produkty?

Omyl! Druhý den už nebude vědět, co vlastně děláte, protože za ním mezi tím přijde jiný obchodník, který mu bude nabízet své služby, třeba úplně ty stejné, které děláte vy. Rozdíl mezi vaším konkurentem a vámi však je ten, že konkurent zanechá po sobě vizitku a hezkou prezentaci své firmy. Na koho myslíte, že si klient vzpomene, když si bude chtít ten produkt koupit?

Proto je důležité na marketing nezapomínat a začlenit jej do hlavních aktivit ve své firmě a věnovat se mu nepřetržitě.

Co je tedy vlastně ten marketing?

Marketing je soubor aktivit, které vám pomáhají rozpoznat potřeby své vlastní a vašeho zákazníka, na jejichž základě pak stavíte svůj produkt / službu, který se snažíte vybrané cílové skupině prodat s maximálním ziskem pomocí různých komunikačních nástrojů na vybraném trhu.

Použití marketingu se liší, pokud jste začínající podnikatel anebo jste už rozjetá firma. Každá fáze podnikání si žádá trochu jiný přístup.

Marketing neustále pracuje s čísly, proto na ně nezapomínejte – vyhodnocujte, zda jste finanční prostředky vynaložili efektivně, kolik jste získali nových zákazníků a s jakým ziskem jste prodali.

Marketing vám pomáhá:

  • získat nové zákazníky,

  • budovat značku,

  • zvýšit prodej.