3. Zásady správného vyhledávání na Internetu 

3.1 Prohlížeče

Webový prohlížeč (též browser, někdy chybně i internetový prohlížeč) je počítačový program, který slouží k prohlížení webových stránek na Internetu. Program umožňuje komunikaci s takzvaným HTTP serverem a zpracování přijatého kódu (zpravidla ve značkovacím jazyce HTML, XHTML, XML apod.), který podle daných standardů zformátuje a zobrazí webovou stránku.

Dnes se na většině klientských zařízení jako jsou osobní počítače, tablety nebo chytré telefony, používají grafické prohlížeče, které umožňují složitější formátování stránky včetně zobrazení obrázků a dalšího multimediálního obsahu. Pro zobrazení některých zvláštních součástí stránky, jako jsou Flash animace nebo Java applety, je třeba webový prohlížeč doplnit o specializované zásuvné moduly (též plug-iny nebo rozšíření). Na starších mobilech nebo terminálech se ještě můžete setkat i s textovými prohlížeči, které zobrazují pouze jednoduše formátované texty.

Webový prohlížeč

Obrázek: Prohlížeč Microsoft Internet Explorer se službou Google Mapy

Mezi nejznámější webové prohlížeče (seřazeny podle počtu uživatelů) patří grafické Google Chrome, Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari nebo Opera. Každý z těchto konkurujících si prohlížečů se neustále vyvíjí, a tak je třeba mít instalovánu pro korektní a bezpečné zobrazování webových stránek na osobním počítači aktuální verzi prohlížeče.

Aktuální verze prohlížečů:

Internetový prohlížeč

Obrázek: Prohlížeč Mozilla Firefox s vyhledávačem a katalogem Seznam.czNahoru

Každý z prohlížečů má své výhody a nevýhody, takže volba nemusí být vždy jednoznačná. Pokud chcete nadále využívat většinu dalších internetových služeb Google, jako jsou Dokumenty, Disk, Apps a další, bude určitě nejlepší volbou Google Chrome. Pokud chcete nadále využívat většinu dalších internetových služeb Microsoft, jako jsou Office Web Apps, Office 365. Live, SkyDrive a další, bude vhodnou volbou Microsoft Internet Explorer.

Pokud používáte při své práci také tablet nebo chytrý telefon, je potřeba zvážit i integraci všech používaných služeb na všech klientských zařízeních. Máte-li tablet nebo chytrý telefon s operačním systémem Android, bude určitě vhodnější Google Chrome, pokud používáte tablet iPad a chytrý telefon iPhone, může stát za úvahu i prohlížeč Safari. Stejná volba je vhodnější, i pokud používáte počítače Apple. Používání chytrého telefonu s Microsoft Windows Phone pak určitě ovlivní i volbu Microsoft Internet Exploreru na osobním počítači.

V říjnu 2012 byl uveden na trh nový operační systém pro osobní počítače i pro tablety Microsoft Windows 8 s uživatelským rozhraním Metro zaměřeným na dotykové ovládání, který jistě významně ovlivní další vývoj počítačů, uživatelského rozhraní služeb i aplikací v nejbližších letech. I s tím je proto nutné počítat při plánování rozvoje vybavení pro podnikání.

Vyhledávač

Obrázek: Prohlížeč Google Chrome s vyhledávačem Microsoft Bing

Důležité jsou při volbě i dosavadní zkušenosti a zvyky uživatele a samozřejmě i data uložená prohlížečem, jako jsou například záložky nebo odkazy, které jsou vytvořeny za delší dobu používání a je škoda o ně přijít. Moderní prohlížeče naštěstí umožňují převádět i tato data mezi jednotlivými prohlížeči.